ČO JE NEREZOVÁ OCEĽ ?

Nerezová oceľ je známa aj ako oceľ, ktorá je odolná voči korózii, antikor alebo inox. Je to typ ocele, ktorá má široké využitie, no používa sa najmä v chemickom, potravinárskom a jadrovom priemysle.

Nerezová oceľ je vysoko legovaná prevažne chrómom, niklom, mangánom a inými prísadami.

Za svoju odolnosť voči korózii vďačí nehrdzavejúca ušľachtilá oceľ jednoduchej chemickej reakcii. Chróm v oceli v spojení s kyslíkom na povrchu vytvára tenučkú pasívnu vrstvu. Táto vrstva odpudzuje všetky agresívne substancie. Keď sa v dôsledku vonkajších vplyvov poškodí, vytvorí sa počas zlomkov sekúnd nová vrstva. Odolnosť voči korózii je ovplyvňovaná predovšetkým podielom chrómu. Zvýšenie sa dá dosiahnuť pridaním niklu a molybdénu, ale aj inými legovacími prísadami. Dnes tak existuje množstvo druhov nehrdzavejúcej ušľachtilej ocele, ktoré sú vo veľmi špecifických variantoch zliatin prispôsobené na mieru pre špeciálne aplikácie.

Podľa množstva pridaného chrómu a iných prímesí, rozdeľujeme nerezovú oceľ na štyri základné typy :

onas
 1. FERITICKÁ

Tento typ nehrdzavejúcich ocelí obsahuje minimálne 12% chrómu, takmer žiadny uhlík (zvyčajne menej ako 0,1%) a obyčajne  žiaden nikel. Čím viac chrómu obsahuje tento typ ocele, tým viac klesá jej pevnosť. Veľmi dôležitým faktorom je tiež množstvo molybdénu a uhlíka. Ak zmes obsahuje viac molybdénu, materiál má  vyššiu kujnosť. Ak obsahuje viac uhlíku, kujnosť je nižšia.. Tieto ocele bežne poznáme pod označeniami ako sú:

409 – vhodné pre automobilový priemysel, vhodný  na výrobu výfukov a  katalyzátorov

430 – väčšinou sa používa na výrobu  kuchynského vybavenia

441 – oceľ s vysokou pevnosťou a  tepelnou odolnosťou až do 850 °C. Je ideálna pre automobilové motory.

Hlavnou výhodou týchto ocelí je nižšia cena oproti austenitickým nerezovým oceliam a vysoká odolnosť voči korózii.

 

 1. AUSTENITICKÁ

Je to najčastejšie používaný typ nerezovej ocele. Obsahuje minimálne 18% chrómu a minimálne množstvo niklu a uhlíka. Oproti feritickým nehrdzavejúcim oceliam má vyššiu cenu práve v dôsledku obsahu niklu v zmesi. Je extrémne odolná voči korózii a veľmi dobre sa čistí. Aj preto je vhodná do domácností a do priestorov, kde je kladený veľký dôraz na hygienu. Tieto ocele bežne poznáme pod označeniami ako sú:

304 – tento typ je často používaný pre potrubia a nádoby s extrémne korozívnymi kvapalinami. Používa sa v prevažne v chemickom, potravinárskom a farmaceutickom priemysle a je vhodná na výrobu príborov a  drezov.

318/316L – zloženie je veľmi podobné ako v prípade oceli 304, obsahuje však o niečo  viac molybdénu, čo zlepšuje antikorózne vlastnosti. Použitie je rovnaké ako pri oceli 304.

309/310 – oproti typu 304 obsahuje viac chrómu a  niklu. Dôsledkom je vyššia cena, ale aj väčšia odolnosť voči oxidácii.

 

 1. MARTENZITICKÁ

Rýchlym ochladzovaním austenitických ocelí vzniká  martenzitická oceľ, ktorá je magnetická a jej pevnosť sa dá tepelnou úpravou zvýšiť. Zvyčajne neobsahuje žiaden nikel. Používa sa hlavne tam, kde sa vyžaduje extrémna pevnosť. Oproti feritickým a austenitickým oceliam má horšie antikorózne vlastnosti, čo je spôsobené vysokou tvrdosťou. Využitie tohto typu nerezovej ocele je  v chemickom priemysle,  ale využíva sa aj v energetike a pri výrobe čerpadiel, nožov a chirurgických nástrojov.

410 – bežná martenzitická oceľ, určená do mierne korozívneho prostredia

420 – základný priemyselný variant

420C – tepelne upravená pre dosiahnutie veľmi vysokej tvrdosti, určenej hlavne na výrobu nožov

431 – veľmi tvrdá zmes s perfektnými  antikoróznymi vlastnosťami

 

 1. DUPLEXNÁ

Jedná o kombináciu dvoch typov nerezových ocelí –  feritických a austenitických. V prípade duplexnej ocele sú skombinované výhody oboch typov. Využíva sa  len v špeciálnych prípadoch. Obsahuje väčšie množstvo  chrómu (18 – 28%) a tiež pomerne veľké množstvo niklu (až do 8%). Tento typ ocele sa používa napríklad na mori, v odsoľovacích zariadeniach a petrochemických závodoch.

S32550 – používa sa vo veľmi korozívnych prostrediach s morskou vodou či kyselinami, má veľmi vysokú odolnosť voči obrusovaniu.

S31803 – má vysokú  pevnosť a vyššiu  odolnosť voči korózii  ako má 316L.

S32304 – používa sa pri stavbe lodí, v ťažobnom a energetickom priemysle.

PREČO NEREZOVÁ OCEĽ ?

 • Chróm je prvok, ktorý dodáva nerezovej oceli antikorózne  vlastnosti. Zliatiny s nižším obsahom chrómu odolávajú korózii v štandardnom atmosférickom prostredí. Zliatiny s vyšším obsahom chrómu sú schopné odolávať korózii aj v prostredí, kde sú prítomné  kyseliny, chlór a alkalické ložiská, vďaka čomu je nehrdzavejúca oceľ využívaná  aj v procese rastlinnej výroby.
 • Požiarna a tepelná odolnosť – vyššie hodnoty chrómu a niklu zabezpečujú pevnosť pri vysokých teplotách. Nerezová oceľ sa preto používa vo veľkej miere vo výmenníkoch tepla, ohrievačoch, kotloch, ventiloch a pri výrobe lietadiel a ich súčastí..
 • Hygiena – výhodou je jednoduchá údržba. Nerezová oceľ spĺňa prísne hygienické požiadavky, preto je veľmi vhodná pre nemocnice, kuchyne a zariadenia na spracovanie potravín.
 • Estetický vzhľad – povrch nehrdzavejúcej ocele poskytuje moderný a atraktívny vzhľad.
 • Odolnosť voči nízkym teplotám – austenitická mikroštruktúra radu 300 poskytuje vysokú húževnatosť pri teplotách hlboko pod bodom mrazu, takže nerezová oceľ je obzvlášť vhodná pre kryogénne prostredie.
 • Jednoduchosť výroby – moderné technológie výroby ocele umožňujú, že nerezové materiály môžu byť rezané, zvárané, ohýbané, tvarované, opracované, montované a vyrobená tak ľahko ako tradičné ocele.
 • Dlhodobá hodnota – pri výbere materiálu je vhodné zvážiť obstarávacie náklady s prihliadnutím na životný cyklus použitého materiálu. Nerezová oceľ je najlepšou voľbou. Obstarávacie náklady v porovnaní s menej ušľachtilou oceľou sú síce vyššie, ale nerezová oceľ zaručuje bezúdržbové použitie s dlhou životnosťou.
 • 100% recyklovateľnosť – v dnešnej dobe je viac ako 50% nových nerezových materiálov vyrobených zo starej pretavenej nerezovej  ocele, čo je dôkazom dlhej životnosti použitého materiálu.